تبلیغات
ابواب معرفت - بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعى از مداحان و ستایشگران اهل‏بیت (علیهم‏السّلام)
 
ابواب معرفت
مردان خدا پرده پندار دریدند یعنی همه جا غیر خدا یار ندیدند
درباره وبلاگ


وبلاگ شخصی علی نیکی
کپی از مقالات بدون ذکر وبلاگ شرعا جایز نمی باشد

09166309661
09356731188
الإمامُ الحسینُ علیه السلام - فی الدُّعاءِ - :

إلهی تَرَدُّدی فی‏الآثارِ یُوجِبُ بُعدَ المَزارِ ،

فاجمَعْنی عَلَیكَ بِخِدمَةٍ تُوصِلُنی إلَیكَ ،

كَیفَ یُستَدَلُّ عَلَیكَ بِما هُوَ فی وُجودِهِ مُفتَقِرٌ إلَیكَ ؟!

أیَكونُ لِغَیرِكَ مِنَ الظُّهورِ ما لَیسَ لَكَ حتّى‏ یَكونَ هُوَالمُظهِرَ لَكَ ؟!

متى‏ غِبتَ حتّى‏ تَحتاجَ إلى‏ دَلیلٍ یَدُلُّ عَلَیكَ ؟!

... بِكَ أستَدِلُّ عَلَیكَ فَاهْدِنی بِنورِكَ إلَیكَ .

بارخدایا! سر گرم شدنم به نشانه‏ها و آثار ، موجب دورى دیدار (تو) مى‏شود ،

پس تمام قواى مرا متوجه خدمتى كن كه مرا به تو برساند .

چیزى كه خود در هستى‏اش نیازمند توست ، چگونه مى‏تواند دلیل و رهنماى به سوى تو باشد ؟

آیا جز تو ، ظاهر و آشكارند و تو (ظاهر) نیستى ؟ تا این كه آنان نشانگر و آشكار كننده تو باشند ؟

كِى غایب بود‌ه‏اى ، تا نیاز داشته باشى ، رهنمایى به سوى تو راهنمایى كند ؟

... به واسطه توست كه ره به تو مى‏برم ؛ پس ، با نور خود مرا به سوى خودت رهنمون ساز .

مدیر وبلاگ : علی نیکی
نویسندگان

بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعى از مداحان و ستایشگران اهل‏بیت (علیهم‏السّلام)

بسم‏اللَّه‏الرّحمن‏الرّحیم‏

اولاً صمیمانه، عمیقاً به همه‏ى برادران و خواهران حاضر در این محفل گرم و صمیمى و سرشار از عشق و محبت، به مناسبت میلاد صدیقه‏ى طاهره حضرت فاطمه‏ى زهرا (سلام اللَّه علیها) و همچنین ولادت فرزند پرافتخار و سربلندش، امام عزیزمان (رضوان اللَّه تعالى علیه)تبریك عرض میكنم و از برادران عزیزى كه با هنرنمائى و برنامه‏هاى خودشان ما را از كوثر محبت اهل‏بیت (علیهم‏السّلام) سیراب كردند - چه خواننده‏هاى عزیز، چه شعرائى كه این شعرها را سروده بودند - تشكر میكنم.

حقاً عرصه‏ى محبت اهل‏بیت عرصه‏ى شایسته‏اى براى هنرنمائى است و در میان این مجموعه‏ى نور، محبت فاطمه‏ى زهرا (سلام اللَّه علیها). جاى ابراز هنر، ابراز ذوق و ظرافت طبع حقاً و انصافاً همین‏جاست. فاطمه‏ى زهرا (سلام اللَّه علیها) كلمةاللَّهِ پرمضمون و مانند یك دریاى ژرف و عمیق است. هر چه فكر انسان، ذوق انسان، طبع ظریف صاحبان طبع در این زمینه كنكاش بیشترى كند، تدبر و تأمل بیشترى كند، گوهرهاى بیشترى به دست خواهد آورد. البته توصیه‏ى همیشگى ما این است كه ژرف‏پیمائى در این اقیانوس نور و معنویت به كمك احادیث اهل‏بیت باشد. همانطورى كه در یكى از اشعارى كه آقایان خواندند، این مضمون بود، كه معرفت این خاندان هم در اختیار خود این خاندان است؛ از آنها فرا بگیریم. آنها را معرف خودشان قرار بدهیم. تأمل كنیم، دقت كنیم تا به صورت عمیق و ژرفى این كلمات و این معانى را بفهمیم. شعراى عزیز ما، مداحان و ستایشگران اهل‏بیت (علیهم‏السّلام) كه این افتخار را دارند كه به كلمات و به روایات اهل بیت مراجعه كنند، تأمل كنند، تدبر كنند، از اهل بصیرت و معرفت براى ژرف‏یابى كمك بگیرند، آن وقت ذوق، طبع لطیف، دقت نظر و كنكاش، صوت خوب و حنجره‏ى توانا را در خدمت اینها قرار دهند. این یكى از بهترین و شریفترین كارهاست.

در باره‏ى مداحى اهل‏بیت و ستایشگرى این انوار مقدسه و طیبه، بنده در طول این سالیان متمادى كه این جلسه‏ى شریف و عزیز و مغتنم در اینجا تشكیل میشود، صحبتهاى زیادى كرده‏ام كه تكرار آن صحبتهارا لازم نمیدانم، لیكن همین قدر عرض كنم كه هر چه ما جلو میرویم، نقش ارتباطگیرى با هنر بیشتر آشكار میشود؛ ارتباط گرفتن با ذهن و دل مخاطبان خود، مردم خود، با كمك ابزار بسیار كارآمد هنر. امروز آن كسانى كه پیامى براى مردم دارند؛ چه پیام رحمانى، چه پیام شیطانى - فرق نمیكند - بهترین وسیله‏اى كه در اختیار میگیرند، وسیله‏ى هنر است. لذا شما مى‏بینید به كمك هنر، امروز در دنیا باطل‏ترین حرفها را در ذهن یك مجموعه‏ى عظیمى از مردم به صورت حق جلوه میدهند كه بدون هنر امكان نداشت، اما با هنر و به كمك ابزار هنر این كار را میكنند. همین سینما، هنر است؛ همین تلویزیون، هنر است؛ انواع و اقسام شیوه‏هاى هنرى را به كار میگیرند براى اینكه بتوانند یك پیام باطل را به شكل حق به ذهنها منتقل كنند. بنابراین هنر اینقدر اهمیت پیدا كرده است. منتها ما مسلمانها و بخصوص ما شیعیان، امتیازى داریم كه دیگر ملیتها و ادیان این امتیاز را به قدر ما ندارند و آن عبارت است از اجتماعات دینى كه به شكل روبه‏رو، چهره به چهره، نفس به نفس تشكیل میشود كه این را در جاهاى دیگر دنیا و در ادیان دیگر كمتر میشود پیدا كرد. هست؛ نه به این قوّت، نه به این وسعت، نه به این تأثیرگذارى و محتواهاى راقى. فرض بفرمائید براى كسانى كه با زبان قرآن آشنا هستند، آیات كریمه‏ى قرآن با صوت خوشى روبه‏رو تلاوت شود. این تأثیرش تأثیر بسیار بالائى است. ماجراى مدح‏خوانى و ستایشگرى مداحان ما از این باب است؛ استخدام هنر براى انتقال مفاهیم والا و باارزش كه تا اعماق جان مخاطب نفوذ كند. این یك وسیله است، این یك ابزار بسیار باارزش است. ابزار است، اما آنقدر این ابزار وزن پیدا میكند كه گاهى به قدر خودِ محتوا اهمیت پیدا میكند؛ چون اگر نباشد، محتوا قابل انتقال به دلها نیست. مداحىِ شما از این قبیل است. هر چه هنرمندانه‏تر باشد، از ابزار هنر، از صوت خوش، حنجره‏ى خوب برخوردار باشد، بهتر است و هر چه محتوا - آنچه كه میخوانیم - آموزنده‏تر باشد، براى مخاطب قابل فهم‏تر باشد، درس آموزتر باشد، از جهت مدیریت فكرىِ مخاطبتان تازه‏تر و با طراوت‏تر باشد، ارزشش بیشتر است. البته با توجه به همان مطلبى كه اول عرض كردیم، یعنى در چهارچوب تعالیم و معارف اهل‏بیت. لذا بازى كردن با مسئله‏ى مداحى سزاوار نیست. مداحى را به صورت یك كار صرفاً سطحى، شكلى، ظاهرى در آوردن، آن را عبارةٌاخراى تقلید از یك كار مبتذل غربى قرار دادن، هیچ جائز نیست. این را توجه بكنند، بخصوص جوانها كه توى این صراط وارد میشوند. هیچ اشكالى ندارد كه از شعرى با زبان مردم استفاه شود، لیكن با مضمون درست، با مضمون صحیح. اگر چنانچه مداح و خواننده ما و ستایش‏گر اهل بیت (علیهم‏السّلام) از كسانى كه خودشان غرق در حیرت و بدبختى‏اند - وادى هنرى غرب، بخصوص هنر موسیقى‏شان كه به ابتذال كشانده شده - و در وادى حیرت و سردرگمى شیطانى و نه حیرت رحمانى هستند، این كار شریف و پاكیزه و مقدس را الگوگیرى كرد، این كار ناسزاوار است؛ كار ناشایستى است.

و نكته‏ى دیگرى كه این را هم ما دائماً تذكر داده‏ایم، باز هم عرض میكنیم، این است كه محتواها را محتوائى قرار بدهید كه مخاطب شما استفاده كند؛ یا یك منقبت قابل فهمى، یا یك فضیلت برانگیزاننده‏اى از اهل‏بیت (علیهم‏السّلام) باشد كه اعتقاد و ایمان انسان را محكم كند. شما ببینید مداحان اهل‏بیت (علیهم‏السّلام) در دوران حیات معصومین (علیهم‏السّلام) بر روى چه چیزهائى تكیه میكردند. شعر دعبل، شعر كمیت، شعر فرزدق - این شعرهائى كه ائمه (علیهم‏السّلام) اینها را تشویق كردند - بر روى چه چیزهائى تكیه میكردند. شما نگاه كنید ببینید محتواى این اشعار یا عبارت است از اثبات حقانیت اهل‏بیت با دلیل، با استدلال - استدلالى كه در كسوت زیبا و لطیف شعر خودش را نشان میدهد. شعر دعبل را نگاه كنید - یا بیان فضائل اهل‏بیت (علیهم‏السّلام)؛ همینى كه امروز در شعر این خوانندگان عزیز ما هم چند بار تكرار شد. اشاره‏ى به ماجراى هل اتى، اشاره‏ى به ماجراى مباهله، اشاره‏ى به تعبیرات پیامبر مكرم نسبت به فاطمه‏ى زهرا (سلام اللَّه علیها)، یا بیان درسهائى كه از زندگى آن بزرگواران میشود گرفت كه نمونه‏ى شیرینِ كاملِ نزدیك به زمانِ خودمان، شعرهائى است كه در دوره‏ى انقلاب - دوره‏ى اوج نهضت در سال 56 و 57 - در محرم، دسته‏جات سینه‏زنى، به ابتكار خودِ مداحان، خودِ مرثیه‏سرایان، خود را نشان داد. دسته‏ى سینه‏زنى توى بازار، توى خیابان سینه میزد، نوحه میخواند، لیكن هر كسى مى‏شنید، میفهمید كه امروز باید چه كار كند؛ امروز باید در كدام جهت حركت كند.

وقتى شما این هنر را - هنر صوت و لحن و آهنگ و شعر را كه كار شما مجموعه‏اى از چندین هنر است - در خدمت این معانى قرار دهید كه یا اثبات حقانیت اهل‏بیت را میكند، یا فضائل و مناقب اهل‏بیت را میگوید كه دل شنونده را روشن میكند، یا معارف اهل‏بیت را تفهیم میكند و راه زندگى را براى مخاطب شما روشن میكند، آن‏وقت این بالاترین ارزش را پیدا میكند؛ آن وقت یك برنامه‏ى مداحى شما به قدر چند ساعت سخنرانى و درس استدلالى ارزش پیدا میكند.

مسئله فقط تحریك احساسات نیست؛ هدایت ذهنهاست. البته امروز خوشبختانه من مى‏بینم كه هم در این جلسه، هم در جلسات عزادارى و مناسبتهائى كه مداحان عزیز مى‏آیند میخوانند، الحمد للَّه توجهات خوبى در این سالها پیدا شده، لیكن ظرفیت، خیلى ظرفیت عظیمى است. شما جوانهائى كه اهل خواندن و سرودن و بیان كردن و برنامه اجرا كردن هستید، به نیاز امروز جامعه‏ى اسلامى نگاه كنید، ببینید چقدر ملت ما، جوانها و جامعه‏ى ما در كشاكش طوفانهاى گوناگونِ تهاجم سیاسى و فرهنگى و انواع و اقسام تلقینات و تبلیغات، به نگاه نو، به روحیه‏ى سرشار از امید، به دل لبالب از اطمینانِ به آینده، فهمیدن راه روشن احتیاج دارد. این را همه باید انجام دهند؛ هر كسى به یك نحوى. و شما میتوانید سهم وافرى در این زمینه داشته باشید. به هر حال، مجموعه‏هاى اساتید و پیشكسوتهاى مداحى میتوانند كارهاى خوبى انجام دهند، امیدواریم ان‏شاءاللَّه انجام دهند.

یك نقطه‏ى اساسى هم این است كه ما وضعیت كنونى انقلاب را همواره هم در یاد خودمان داشته باشیم، هم در حوزه‏ى شعاع گفتارى خودمان، تأثیر نفس خودمان را به یاد دیگران بیاوریم. عزیزان من! انقلاب یك حادثه در تاریخ ایران فقط نبود؛ این یك حادثه در تاریخ جهان و در تاریخ بشریت بود. بر روى این نكته من تكیه و تأكید میكنم - این شعار نیست، این تدقیق در یك حقیقت است - كه این یك حادثه در تاریخ بشریت است. هر چه زمان بیشتر بگذرد، بیشتر این حقیقت روشن خواهد شد. اینجور نبود كه حالا در كشورى نظامهاى طاغوتى و فاسد بودند، بعد به یك نظام اسلامى تبدیل شد. البته این بود؛ اما فقط این نبود. از لحاظ اعتقادى و معنوى، قرنهاست كه دنیا را بعمد به سمت نگاه مادى و فهم مادىِ زندگى و عالم پیش میبردند، الان هم دارند پیش میبرند. این انقلاب در مقابل این موج عظیمى كه با همه‏ى قدرت مادى آن را دائم تشدید میكردند، آمد ایستاد و ضربه زد. انقلاب با مطرح كردن عَلمِ معنویت، با آن حركتى كه ترك‏تازانه به پیش میبردند، به آن حركت لطمه وارد آورد و او را كند كرد. امروز شما مى‏بینید در همان كشورهائى كه مهد گرایش مادیگرى بود، گرایشهاى معنوى به شكلهاى مختلفى بروز كرده؛ یعنى طلب معنویت، عشق به معنویت، شوق و گرایش به معنویت در آنجا در بین جوانهایشان به وجود آمده - البته این معنویت را وقتى نمیتوانند درست اداره كنند، مدیریت كنند، گرایشهاى انحرافى به وجود مى‏آید؛ عرفانهاى قلابى، معنویتهاى دروغین. و شیادانى هم هستند كه نقش مى‏آفرینند - كه اگر توى این شرائط اسلام و مكتب اهل‏بیت (علیهم‏السّلام) بتواند خود را به قلب امپراتورى مادى غرب برساند، آنجا طالب دارد، مستمع دارد، علاقه‏مند دارد. و این امروز در دنیا محسوس و مسلم است. اینى كه مى‏بینید علیه اسلام این همه حمله میكنند، به نام مبارك پیغمبر اعظم (صلّى اللَّه علیه و اله و سلّم) به مصداق قول مولوى:

مه فشاند نور و سگ عوعو كند

هر كسى بر طینت خود میتند

بر طینت خودشان مى‏تنند نسبت به نام مبارك آن بزرگوار. این، حادثه‏ى جدیدى را به وجود آورده كه نفوذ این نام در دنیا بیشتر شده؛ حضورش قویتر شده؛ جاذبه‏اش براى دل جوانها مضاعف شده و همین، گردانندگان استكبار را دستپاچه كرده كه عوامل و مزدورانشان را وادار میكند كه هر روز به یك نحوى عكس‏العمل نشان میدهند كه این نشان‏دهنده‏ى هزیمت آنهاست. این از جنبه‏ى معنوى.

از جنبه‏ى سیاسى این است كه از دورانى كه مسئله‏ى استعمار در دنیا شروع شد - یعنى از قرن نوزدهم - كه آرام آرام از حدود دویست سال قبل تقریباً مسئله‏ى استعمار یعنى دست‏اندازى به كشورهاى دیگر از سوى قدرتهائى كه میتوانستند دست‏اندازى كنند، شروع شد، نظام سلطه سر كار آمد؛ یعنى دنیا تقسیم شود به دو بخش؛ یك بخشِ گردن‏كلفت و زورگو و سلطه‏گر، یك بخشِ ضعیف و توسرى خور و سلطه‏پذیر. انقلاب اسلامى شما در مقابل این حركتى كه به حركت طبیعى دنیاى سیاست تبدیل شده بود، ایستاد. اینى كه شما مى‏بینید امروز در خیلى از كشورها صداى مرگ بر آمریكا بلند میشود، این چیز جدیدى است؛ این مخلوق حركت ملت ایران است. چنین چیزى وجود نداشت. اینى كه شما مى‏بینید امروز در همه‏ى دنیا، چه در كشورهاى اسلامى، چه حتّى در كشورهاى اروپائى، سیاست آمریكائى منفورترینِ سیاستها و سران كشور آمریكا منفورترینِ سیاستمداران دنیا هستند، این ناشى از این حركت عظیم ملت ایران است. اینجا بود كه اول، شاخِ ابرقدرتىِ ابرقدرتها را شكست، نظام سلطه را به چالش طلبید. چرا؟ چرا قدرتهاى بزرگ مثل آمریكا و دیگران با كشورهائى كه همیشه سلطه‏پذیر بودند، باید از موضع قدرت حرف بزنند؟ توى ایرانِ خود ما سران ذلیلِ روسیاهِ رژیم طاغوت، براى تصمیم‏گیریهاى مهمشان اقدام نمیكردند، مگر اینكه قبلاً با سفیر آمریكا و سفیر انگلیس در ایران مشورت كنند. چرا؟ چرا یك ملت با توانائیهاى خود، با ذخائر فرهنگى و مادى و معنوى خود، بایستى تابع و تسلیم یك قدرت بیگانه شود؟ چرا؟ این «چرا» را اول، انقلاب اسلامى گفت.

حالا این، دو نمونه از تأثیرى كه انقلاب شما ملت ایران از جنبه‏ى معنوى و از جنبه‏ى سیاسى در حركت عمومى جهان و نه فقط در تاریخ ایران، باقى گذاشته. این دو نمونه، نمونه‏هاى دیگرى هم دارد كه حالا وقت تفصیلش نیست.

این اقدام بزرگ انجام گرفت، دشمنى‏ها هم با او شروع شد؛ مقاومت متقابل هم شروع شد. رهبرىِ شگفت‏آور امام بزرگوار در سخت‏ترین دورانها توانست این حركت را با كمال قدرت حفظ كند و پیش ببرد و پیش ببرد. ملت ایران، جوانان این كشور، حقیقتاً سخن امام بزرگوارشان را نیوشیدند؛ از دل و جان آن سخن را پذیرفتند، فهمیدند و دنبال كردند. خیلى هم تلاش شد كه مردم را منحرف كنند، منصرف كنند، راهشان را عوض كنند، باورشان را بگیرند، نشد؛ تا حالا نشده، بعد از این هم ان‏شاءاللَّه نخواهد شد. این حركت ادامه پیدا كرده و این دشمنیها هم روز به روز به شكلهاى مختلف وجود داشته. ما مثل آن دونده‏اى هستیم كه به طرف مقصدى دارد حركت میكند، ولى عده‏اى نمیخواهند او برسد و دائم سر راهش مانع درست میكنند؛ از رو مانع‏ها میپرد، هى سنگ بهش میزنند، هى او را ملامت میكنند؛ از اطراف به او فریاد میزنند: نرو، نمیرسى، فایده‏اى ندارد؛ او هم گوشش بدهكار نیست؛ زخمها را میخورد، دردها را تحمل میكند؛ اما راه خودش را ادامه میدهد و میرسد. ملت ایران مثل یك چنین دونده‏ى قهرمانى تا امروز عمل كرده؛ پیش رفته.

خوب، در یك چنین وضعیتى، دلسوزان این كشور، دلسوزان این ملت، علاقه‏مندان به آرمانهاى اسلامى و انقلابى و مكتب اهل‏بیت (علیهم‏السّلام) وظیفه‏ى‏شان چیست؟ همه وظیفه دارند این راه را براى روندگان، یعنى براى ملت ایران تسهیل كنند. سیاستمدارها یك جور، دولتمردان یك جور، علماى دین یك جور، دانشمندانِ دانشگاه‏ها یك جور، روشنفكران یك جور، قشرهاى مختلف یك جور. یكى از اثرگذارترین‏ها هم این جامعه‏ى گویندگان مذهبى، سرایندگان مذهبى، پرچمداران عشقِ به اهل‏بیت (علیهم‏السّلام) كه در شادى و عزاى اهل‏بیت دلها را به آنها نزدیك میكنند، هستند.

آنچه كه امروز لازم است، این است كه همه این وظیفه را بشناسند، بدانند كه ما كجا هستیم. یك عده‏اى غفلت میكنند، نمیفهمند كه ما این همه حركت كرده‏ایم، پیش آمده‏ایم؛ نمیفهمند كه ما هنوز راه طولانى‏اى در پیش داریم؛ نمیفهمند كه ما دشمن داریم، دشمن از تنبلى ما، از غفلت ما، از اختلاف ما، سوء استفاده میكند. مخاطب بیشتر این حرف شخصیتهاى مطرح جامعه - سیاسى و فرهنگى و غیره - هستند كه باید مراقب حرف زدنهاى خودشان، مراقب نوشتنهاى خودشان، مراقب موضع‏گیریهاى خودشان باشند. اتحاد و اتفاقى كه رمزِ همه‏ى پیشرفتها و پیروزیهاست، امروز بیشتر از همه براى این كشور لازم است. مسئولین كشور هم واقعاً دارند زحمت میكشند، حقیقتاً دارند زحمت میكشند. دولت، مسئولین، مدیران بخشهاى مختلف، تلاش میكنند. اگر كسى ایراد و انتقادى هم دارد، نباید آن را جورى مطرح كند كه این مدیرى كه در تلاش هست براى اینكه كار را بهتر انجام دهد، او را تضعیف كند. اختلافات غالباً از هوسهاى نفسانى بر میخیزد. اگر كسى بگوید این عمل من كه اختلاف‏انگیز بود، تفرقه‏انگیز بود، براى خداست، این را باور نكنید. تفرقه‏ى بین مؤمنین كارِ خدائى نیست، براى هدفِ خدائى انجام نمیگیرد؛ كار شیطانى است؛ كار شیطانى است. ایجاد بغضاء و كینه بین مؤمنین، فضاى اختلاف را به وجود آوردن، این كار شیطان است، كار خدائى نیست. كار خدائى همدلى است. یك نفر یك كارى دارد، مسئولیتى را بر عهده گرفته، دیگران باید كمك كنند تا كار را خوب انجام دهد. اگر ضعفى داشت، به او تذكر دهند؛ اما نگذارند او تضعیف شود. این كسى كه این عَلم را بر دوش كشیده، بلند كرده، همه باید كمكش كنند؛ یكى عرقش را پاك میكند، یكى بادش میزند. اگر دیدند كه در نگه داشتن عَلم دارد اشتباه میكند، راهش این نیست كه یك مشتى هم به پشتش بزنند، خودِ او و عَلم را سرنگون كنند. راهش این است كه كمكش كنند این اشكال برطرف شود؛ این نكته را باید همه توجه كنند، بخصوص كسانى كه در عرصه‏ى سیاست و در عرصه‏ى فرهنگ و در عرصه‏ى رسانه و در عرصه‏هاى گوناگون نقش و حضورى دارند.

پروردگارا! به محمد و آل محمد تو را سوگند میدهیم ما را از شناسندگان و دوستداران و ارادتمندانِ اهل‏بیت (علیهم‏السّلام) قرار بده؛ ما را با این ایمان و اعتقاد زنده بدار و با این ایمان و اعتقاد بمیران؛ ما را در دنیا و آخرت از آنها جدا مفرما. پروردگارا! وظائف ما را براى ما تسهیل بگردان؛ آنچه كه از ما سؤال خواهى كرد، ما را بر انجام آن موفق بدار؛ قلب مقدس ولى‏عصر را از ما راضى و خشنود گردان.

والسّلام علیكم و رحمةاللَّه‏
 
منبع :http://www.leader.ir/langs/fa/?p=bayanat&id=3940
 
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 20 فروردین 1397 06:22 ق.ظ
Have been taking little over a month.
یکشنبه 19 فروردین 1397 11:07 ق.ظ
I solely hope that some of Diana's different pieces find yourself in Kate's palms.
"In time" I suppose....as you stated Charlotte.
یکشنبه 19 فروردین 1397 06:24 ق.ظ
Opal jewellery stands in the top five most popular gems.
I believed that was pretty cool, but as an EMT, I won't go searching for that.
یکشنبه 19 فروردین 1397 03:02 ق.ظ
Alloyed with copper, it has a rosy colour, with nickel,
silver, or palladium it is white, with iron, blue, and
with aluminium, a purple hue.
یکشنبه 19 فروردین 1397 12:36 ق.ظ
Have been taking little over a month.
یکشنبه 12 فروردین 1397 08:46 ق.ظ
Shutters supply an important alternative to window blinds.
We have modified all the look of our website... and I am in love with it!
یکشنبه 12 فروردین 1397 08:03 ق.ظ
Spider web building and echolocation is inherent, knitting a sweater is novel and discovered, more technical than dipping a grass blade in a termite mound).
شنبه 11 فروردین 1397 08:01 ب.ظ
Observe the people around you and imitate them pretty much.

This may allow you to avoid major social blunders.
شنبه 11 فروردین 1397 01:47 ب.ظ
Ms. Parul Ghalout and Ms. Uma Maheshwari Ram received the pendants and Ms.

Aysha Salem obtained the gift voucher.
شنبه 11 فروردین 1397 12:46 ب.ظ
Have been taking little over a month.
شنبه 11 فروردین 1397 09:40 ق.ظ
Keep track of the outcomes for the next ad blitz.
شنبه 1 مهر 1396 11:02 ق.ظ
I'm truly enjoying the design and layout of your site.
It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit
more often. Did you hire out a designer to create your theme?
Excellent work!
دوشنبه 16 مرداد 1396 07:59 ق.ظ
Hi, I do believe your site could possibly be having internet browser compatibility issues.

When I look at your blog in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it has some overlapping issues.
I simply wanted to provide you with a quick heads up!

Aside from that, wonderful site!
یکشنبه 15 مرداد 1396 09:57 ب.ظ
Asking questions are in fact pleasant thing if you
are not understanding something fully, however this article presents fastidious understanding yet.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 11:42 ق.ظ
I take pleasure in, cause I found just what I used to be taking a look for.
You have ended my four day lengthy hunt! God Bless
you man. Have a great day. Bye
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 07:57 ق.ظ
This is the right website for anyone who would like to find out about
this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I really would
want to?HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that
has been written about for many years. Wonderful stuff, just wonderful!
دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 04:48 ب.ظ
It's amazing to visit this web site and reading
the views of all colleagues regarding this post, while
I am also keen of getting experience.
سه شنبه 29 فروردین 1396 10:02 ق.ظ
Wow, this piece of writing is nice, my younger sister
is analyzing these kinds of things, so I am going to let know her.
پنجشنبه 24 فروردین 1396 05:41 ب.ظ
If some one needs expert view about running a blog afterward i advise him/her to
pay a visit this blog, Keep up the fastidious job.
پنجشنبه 24 فروردین 1396 01:32 ق.ظ
We stumbled over here different web page and thought I might as well check things out.
I like what I see so now i am following you. Look forward to looking
at your web page for a second time.
شنبه 19 فروردین 1396 07:29 ب.ظ
Hey there just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Firefox.

I'm not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I'd post to let you know.

The layout look great though! Hope you get the problem fixed soon. Many thanks
جمعه 11 فروردین 1396 10:00 ق.ظ
Hello there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any recommendations?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

 
 
بالای صفحه
 
} Online User