تبلیغات
ابواب معرفت - امام مهدی عج در یک نگاه
 
ابواب معرفت
مردان خدا پرده پندار دریدند یعنی همه جا غیر خدا یار ندیدند
درباره وبلاگ


وبلاگ شخصی علی نیکی
کپی از مقالات بدون ذکر وبلاگ شرعا جایز نمی باشد

09166309661
09356731188
الإمامُ الحسینُ علیه السلام - فی الدُّعاءِ - :

إلهی تَرَدُّدی فی‏الآثارِ یُوجِبُ بُعدَ المَزارِ ،

فاجمَعْنی عَلَیكَ بِخِدمَةٍ تُوصِلُنی إلَیكَ ،

كَیفَ یُستَدَلُّ عَلَیكَ بِما هُوَ فی وُجودِهِ مُفتَقِرٌ إلَیكَ ؟!

أیَكونُ لِغَیرِكَ مِنَ الظُّهورِ ما لَیسَ لَكَ حتّى‏ یَكونَ هُوَالمُظهِرَ لَكَ ؟!

متى‏ غِبتَ حتّى‏ تَحتاجَ إلى‏ دَلیلٍ یَدُلُّ عَلَیكَ ؟!

... بِكَ أستَدِلُّ عَلَیكَ فَاهْدِنی بِنورِكَ إلَیكَ .

بارخدایا! سر گرم شدنم به نشانه‏ها و آثار ، موجب دورى دیدار (تو) مى‏شود ،

پس تمام قواى مرا متوجه خدمتى كن كه مرا به تو برساند .

چیزى كه خود در هستى‏اش نیازمند توست ، چگونه مى‏تواند دلیل و رهنماى به سوى تو باشد ؟

آیا جز تو ، ظاهر و آشكارند و تو (ظاهر) نیستى ؟ تا این كه آنان نشانگر و آشكار كننده تو باشند ؟

كِى غایب بود‌ه‏اى ، تا نیاز داشته باشى ، رهنمایى به سوى تو راهنمایى كند ؟

... به واسطه توست كه ره به تو مى‏برم ؛ پس ، با نور خود مرا به سوى خودت رهنمون ساز .

مدیر وبلاگ : علی نیکی
نویسندگان

دراین مختصر شاید نتوان تمام ابعاد شخصیتی  حضرت بقیة الله الاعظم  را بررسی کرد ولی به ذکر شمه ای از آن خواهیم پرداخت:

 امام مهدی در آیینه تاریخ

آخرین امام شیعیان و دوازدهمین جانشین رسول خدا ص در سپیده دم جمعه ، نیمه شعبان سال 255 هجری قمری (868 میلادی) در سامراء یکی از شهرهای عراق ، دیده به جهان گشود.

پدر گرامی او پیشوای یازدهم شیعیان حضرت امام حسن عسکری ع و مادر بزرگوار آن حضرت ، بانویی شایسته به نام "نرجس" بود که درباره ملیت او روایات ، مختلف است.

نظر یادتون نره

مطابق روایاتی ، آن حضرت دختر "یشوع "پسر امپراتور روم بوده و مادرش از نسل "شمعون" وصی حضرت عیسی ع است . برابر این روایت نرجس در پی خوابی شگفت مسلمان شد و ببه هدایت امام عسکری ع خود را در میان سپاه روم که عازم نبرد با مسلمانان بودند قرار داد و همراه جمعی دیگر به اسارت لشکر اسلام در آمد .امام هادی ع کسی را فرستاد که او را خریداری و به سامراء آورد.(کمال الدین ، ج2 ، بابا 41 ح1 ، ص 132)

رو ایات دیگری نیز نقل شده است ولی آنچه مهم و قابل توجه است اینکه حضرت نرجس علیها السلام مدتی در خانه حکیمه خاتون _ از خواهران بزرگوار امام هادی ع _ بوده و تحت تعلیم و تربیت ایشان قرار گرفته است و مورد احترام فراوان حکیمه علیها السلام بوده ست.(نگین آفرینش ص 30)

نام و کینه و القاب

نام و کنیه امام زمان عج همان نام و کنیه پیامبر اسلام ص است و در برخی از روایات از بردن نام ایشان تا هنکام ظهور ، نهی شده است.

لقب های مشهور آن حضرت عبارتنداز : مهدی ، قائم ، منتظر ، بقیه الله ، حجت، خلف صالح ، منصور ، صاحب الامر ، صاحب الزمان و ولی عصر کخه معروفترین  آنها "مهدی است" و هریک از این القاب بیانگر پیام ویژه ای در باره آن بزرگوار است. (نگین آفرینش ص 31)

زندگی امام مهدی عج شامل سه دوره پرفراز و نشیب است:

1.      دوره اختفاء : زندگی پنهانی آن حضرت از آغاز ولادت تا زمان شهادت امام عسکری ع است.

2.      دوران غیبت : از هنگام شهادت امام یازدهم ع شروع گردیده تا هر زمان که به اراده خداوند ظهور کند ، ادامه دارد

3.      عصر ظهور: پس از طی شدن دوران غیبت و به خواست پرودگار جهان ، امام دوازدهم ع ظهور خواهد کرد و دنیا ر سرشار از خوبی ها و زیبایی ها خواهد نمود. هیچ کس زمان ظهور آن موعود منتظر را نمی داند و از امام عصر عج روایت شده ، آنها که برای ظهور ، زمانی را تعیین کنند ، دروغگو هستند/. ( احتجاج ، ج 2 ، ش 344 ، ص 542)

علت غیبت امام زمان ‏عج

 براى غیبت امام عصرعلیه السلام  علت و حكمت‏هاى زیادى در مجموعه روایات اهلبیت ‏علیهم السّلام ذكر شده است. در روایات امیرالمؤمنین‏علیه السلام  حداقل به سه علت اشاره شده است؛ یعنى شناخته شدن اهل هدایت از اهل گمراهى و ضلالت، و نداشتن بیعت ظاهرى هیچیك از سلاطین، و كوتاهى و ناسپاسى و ظلم مردم به عنوان فلسفه غیبت بیان گردیده است.

  - اِنّ القائم منّا اذا قام لم یكن لاحد فى عنقه بیعة فلذلك تخفى ولادته و یغیب شخصه

  همانا قائم از ما آنگاه كه قیام كند بیعت كسى در گردن او نخواهد بود و به همین خاطر است كه تولد او به صورت پنهانى واقع خواهد شد و وجود او از دید و نظر مردم غایب خواهد بود.

   ...فقال على‏علیه السلام ...اما واللّه لَأقتلنَّ انا و ابناى هذان و لیبعثنّ اللّه رجلا من ولدى فى آخر الزمان یطالب بدمائنا و لیغیبنّ عنهم تمییزا لاهل الضلالة حتى یقول الجاهل ما للّه فى آل محمد من حاجة. 

  امیر مؤمنان‏علیه السلام  در حالیكه امام حسن‏علیه السلام  و امام حسین‏علیه السلام حضور داشتند خطاب به مردم فرمودند: اى مردم! آگاه باشید، سوگند به خدا من و این دو فرزندم به قتل خواهیم رسید. آن گاه خداوند شخصى از فرزندان مرا در آخر الزمان ظاهر خواهد كرد تا خون ما را از ستمگران طلب كند. او از دیده مردم غایب خواهد بود تا اهل ظلالت و گمراهى از دیگران شناخته شوند و این غیبت به قدرى طولانى خواهد شد كه مردمان نادان خواهند گفت: خداوند برنامه‏اى در آل محمدصلى الله علیه و آله  ندارد.

  - ...ان امیرالمؤمنین‏علیه السلام  قال عَلى منبر الكوفة...: واعلموا ان الارض لا تخلو من حجة للّه و لكن اللّه سیعمى خلقه منها بظلمهم و جورهم و اسرافهم على انفسهم

... مفضل‏بن عمر از امام صادق‏علیه السلام  روایت كرده است كه آن حضرت فرمود: روزى امیرالمؤمنین‏علیه السلام  در بالاى منبر مسجد كوفه فرمودند: ...اى مردم! بدانید زمین هرگز از حجت خدا (امام معصوم) خالى نخواهد ماند. اما خداوند متعال به زودى مردم را به خاطر ظلم و ستم و همینطور اسرافى كه درحق خودشان انجام مى‏دهند از دیدن حجت الهى محروم خواهد كرد. [یعنى مردم به جهت اعمال خودشان در آینده از دیدن امام معصوم محروم خواهند شد]

  فضیلت انتظار فرج

 همانطور كه پیش از این اشاره شد در دوره غیبت امام زمان‏علیه السلام  مشكلات و پیشامدهاى سختى بوقوع مى‏پیوندد به گونه‏اى كه اعتقادات بسیارى از مردم در نتیجه این امور متزلزل مى‏شود. جهت جلوگیرى از دچار شدن به این قبیل خطرات، هشدارهاى زیادى توأم با روشنگریهاى لازم در رهنمودهاى اهلبیت ‏علیهم السّلام  داده شده است كه به دو نمونه از آنچه در این زمینه در مجموعه روایات على بن ابیطالب‏علیه السلام  وارد شده است اشاره مى‏گردد.

  - عن محمد بن مسلم عن ابى عبداللَّه‏علیه السلام  قال: ...قال على‏علیه السلام : ...انتظروا الفرج و لا تیأسوا من روح اللَّه، فانّ احبَّ الاعمال الى اللَّه عزّوجلّ انتظار الفرج... و المنتظر لأمرنا كالمُتَشَحِّطِ بدمه فى سبیل اللَّه.

 محمد بن مسلم از امام صادق‏علیه السلام  نقل مى‏كند كه آن حضرت از پدران بزرگوارش و آنها از على‏علیه السلام  روایت كردند كه على‏بن ابیطالب‏علیه السلام  فرمودند: منتظر فرج  [امام زمان‏علیه السلام] باشید و از عنایت و توجهات خداوند ناامید نشوید. همانا محبوب‏ترین كارها در نزد خداوند عزّوجلّ انتظار فرج [امام زمان‏علیه السلام ] است.

 آنگاه در ادامه بیان فضیلت انتظار فرمودند:

 كسى كه منتظر امر ما (فرج امام زمان‏علیه السلام ) باشد، مانند رزمنده‏اى است كه در راه خداوند به خون خود آغشته شده باشد (اجر و پاداش شهید را دارد).

  - قال زیدبن صوحان العبدى: یا امیرالمؤمنین! أى الاعمال احبّ الى اللّه عزّوجلّ؟ قال‏علیه السلام : انتظار الفرج من اعظم الفرج.

 زیدبن صوحان عبدى گفت: یا امیرالمؤمنین! كدامیك از اعمال در نزد پروردگار عالم محبوب‏تر است؟ حضرت فرمودند: انتظار فرج.

امام مهدی در آیینه قرآن

رابطة شب قدر با حجت زمان وامام عصر(عج(

خداوند متعال در چهارمین آیة سورة مباركة قدر می‌فرماید:

تنزّل الملائكة و الرّوح فیها بإذن ربهّم من كلّ أمرف.

فرشتگان و روح، در آن شب به دستور پروردگارشان با هر فرمانی (برای تقدیر هركاری) فرود آیند.
فعل مضارع «تنّزل» دلالت بر تكرار و بقاء «لیلةالقدر» دارد، و در آیات سوم و چهارم سورة دخان نیز:
فیها یفرَق كلّ أمرف حكیم.( سورة دخان (44)، آیة 4.)

در آن شب، هر فرمانی، برحسب حكمت صادر می‌شود

دلالت بر تجدد و دوام دارد. زیرا هیأت نحوی باب «تفعّل» اگر دلالت بر پذیرش یا تكلف یا هر دو می‌نماید. ظاهر این فعل‌ها، خبر از تفریق و تنزل امر در لیلةالقدرهای آینده می‌دهد.
این امر كه در زمان رسول خدا(ص) به آن حضرت نازل می‌شده‌است، در هر شب قدر، باید بر كسی نازل و تبیین و تحكیم یا كشف شود كه به افق نبوت نزدیك و پیوسته باشد.

قبول اصل وصایت رسول اكرم(ص) و امامت، ناشی از این معنی و مبتنی بر همین اساس است.

هنگامی كه كسی قرآن را به عنوان كلام خدا پذیرفت به این معنی كه همة سوره‌ها و آیات آن را پذیرفته است و یك مسلمان واقعی هم كسی است كه تسلیم همة آیات قرآن باشد، پس هر مسلمانی الزاماً باید سورة قدر، و از آن سوره شب قدر، و استمرار آن را تا قیامت بپذیرد و لازمة پذیرفتن آن، آیة (تنزّل الملائكة...) كه هر فرد با ایمانی ناگزیر از قبول آن است، این است كه بپذیرد كه در شب قدر فرشته‌ها و روح از جانب پروردگار با هر امری فرود می‌آیند و این امر یك متولی و ولی می‌خواهد كه متولی و ولی آن امر باشد. اینكه خداوند در آیات سوم و چهارم سوره دخان می‌فرماید:

در آن شب هر فرمانی، برحسب حكمت صادر می‌شود٭ فرمانی از جانب ما، و ما همواره فرستندة آن بوده‌ایم.
دلالت بر تكرار و تجدید فرق و ارسال در آن شب دارد و به این معنا كه آن شب، فرشتگان و روح، در هر سال، دائماً نازل می‌شوند؛ پس باید به طور مدام شخصی به عنوان «ولی» این امر باشد كه به سوی او نازل و ارسال گردند كه او همان ولی جهان و جهانیان خواهد بود؛ و هم اوست كه اطاعتش بر همگان واجب است.
به همین سبب، هركس ادعا كرد كه من ولی امر هستم، باید ثابت كند كه این امر توسط فرشتگان و رو ح بر او نازل شده و می‌شوند، و چون هیچ كس جز پیامبر و اوصیاء معصومینش(ع) نمی‌توانند مدعی این امر باشند و اساساً هم نیستند، باید از اوصیاء و پیامبر همواره كسی باشد كه در شب قدر توسط روح و فرشتگان از جانب یزدان هر امری بر او نازل شود.

آیة مورد بحث، یكی از مستدل‌ترین آیات قرآن كریم بر ضرورت وجود همیشگی یك ولی امر از جانب خداست كه امین بر حفظ و اجزاء و اداء امرالهی باشد، و آن همان امام معصوم(ع) است.

و هركس نزول پیوستة فرشتگان و روح را در شب قدر بپذیرد كه اگر به قرآن ایمان دارد باید بپذیرد، ناگزیر باید ولی امر را هم بپذیرد وگرنه كافر به بعضی از آیات قرآن خواهد بود، كه در آن صورت چنین كسی بنابر بیان خود قرآن كریم كافر واقعی است.

چنان كه خداوند در آیات 150 و 151 سورة نساء می‌فرماید:

إنّ الّذین یكفرون بالله و رسله و یریدون ان یفرّقوا بین الله و رسله و یقولون نؤمن ببعض و نكفر ببعض و یریدون أن یتّخذوا بین ذلك سبیلاً٭ أولئك هم الكافرون حقّاً و أعتدنا للكافرین عذاباً مهینا.

كسانی كه به خدا و پیامبران خدا كافر شده‌اند و می‌خواهند بین خدا و رسولانش جدایی اندازند و می‌گویند به برخی ایمان می‌آوریم و به بعضی كافر می‌شویم و می‌خواهند در این میان (بینابین) اتخاذ كنند، اینان حقا كافرند و ما برای كفركیشان عذاب خواركننده‌ای مهیا كرده‌ایم.

و می‌بینید كه خداوند، كسانی را كه پاره‌ای از آیات خدا را بپذیرند و برخی را نپذیرند، كافر حقیقی می‌داند.
بنابراین مؤمن حقیقی كسی است كه هم استمرار لیلةالقدر را تا قیامت پذیرا باشد و هم وجود حجت زمان و ولی امر، و امام معصومی كه امر الهی را دریافت می‌كند و امین بر آن در جهت پاسداری، به‌كار بستن و اداء باشد، قبول كند؛ یعنی همان بزرگواری كه در زمان وجود مقدس بقیةالله الاعظم حضرت مهدی(عج) می‌باشد و به همین سبب پیامبر خاتم(ص) بنابر آنچه شیعه و سنی از آن حضرت نقل كرده‌اند، فرمودند:

من أنكر المهدی فقد كفر. ( علامه مجلسی، بحارالأنوار، ج 51، ص 51؛ منتخب الاثر فصل 10، ب 1، جز 1 ، ص 492.)

كسی كه وجود مهدی را انكار كند، رهسپار دیار كفر شده است.

و در كتب شیعه، از این قبیل احادیث فراوان است، و از آن جمله، از امام صادق(ع) و آن حضرت از پدر ارجمندشان و از آن طریق از جد عالیقدرشان و از پیامبر اكرم(ص) نقل شده كه فرموده‌اند:
القائم من ولدی اسمه إسمی و كنیته كنیتی و شمائله شمائلی و سنّته سنتی یقیم النّاس علی ملتّی و شریعتی و یدعوهم إلی كتاب الله عزّوجلّ، من أطاعه أطاعنی و من عصاه عصانی، و من أنكره فی غیبته فقد أنكرنی، و من كذبه فقد كذّبنی، و من صدّقه فقد صدّقنی، إلی الله اشكو المكذّبین لى فى أمره، و الجاهدین لقولی و المضلّین لأمتّی عن طریقته و سیعلم الذین ظلموا ایّ منقلبف ینقلبون.

قائم از فرزندان من است اسم او اسم من «محمد» و كنیة او، كنیه من «ابوالقاسم» و سیمای او سیمای من و سنت او سنت من است، دین و آیین و ملت و شریعت مرا در بین مردم برپا می‌دارد و آنان را به كتاب خدای عزوجل فرامی‌خواند. كسی كه او را طاعت كند، مرا پیروی ‌كرده و كسی كه او را نافرمانی كند، مرا نافرمانی كرده است و كسی كه او را در دوران غیبتش انكار كند، تحقیقاً مرا انكار كرده و كسی كه او را تكذیب كند هر آینه مرا تكذیب كرده و كسی كه او را تصدیق كند، هر آینه مرا تصدیق كرده است. از آنها كه مرا دربارة او تكذیب كرده و گفتار مرا در شأن او انكار می‌كنند و امت مرا از راه او گمراه می‌سازند، به خدا شكایت می‌برم. به‌زودی آنها كه ستم كردند و می‌دانند كه بازگشتشان به كجا است و سرنوشتشان چگونه است (و چگونه در دگرگونی‌ها مجازات ستمگری‌های خود را در دنیا و آخرت خواهند دید).

در این حدیث شریف انكار و تكذیب امام عصر، اروحنا فداه، انكار و تكذیب پیامبر به حساب آمده است، و در نتیجه همة پیامبران را انكار كرده، كه همان رهسپاری به وادی كفر خواهد بود.
علی بن ابراهیم قمی در تفسیری دربارة نزول فرشتگان و روح، در شب قدر می‌گوید:
فرشتگان و روح القدس، در شب قدر، بر امام زمان(ع) نازل می‌شوند و آنچه را از مقدرات سالانة بشر، نوشته‌اند، به او تقدیم می‌دارند.

و همین محدث مورد وثوق از حضرت امام باقر(ع) نقل كرده، كه وقتی از حضرتش پرسیدند: آیا شما می‌دانید كه لیلة القدر كدام شب است؟ حضرت فرمودند:

چگونه ندانیم، و حال آن‌كه در شب قدر فرشتگان برگرد ما طواف می‌كنند.  (علامه مجلسی، همان، ج 51، ص 73؛ منتخب الاثر فصل2، ب 3، ح4 ، ص 183.)
حضرت امام سجاد(ع)، در این باره، می‌فرمایند:

همانا سال به سال در شب قدر تفسیر و بیان كارها، بر ولی امر (امام زمان(ع)) فرود می‌آید.
و نیز آن حضرت(ع) فرموده‌اند:

ای گروه شیعه، با سورة « انا انزلناه فی لیلة القدر» با مخالفین امامت ائمه معصومین(ع) مخاصمه و مباحثه (و اتمام حجت) كنید تا كامیاب و پیروز شوید، به خدا كه آن سوره، پس از پیغمبر اكرم(ص) حجت خدای تبارك و تعالی است بر مردم، و آن سوره آقای دین شماست و نهایت دانش و آگاهی ماست. ای گروه شیعه، با «حم و الكتاب المبین؛ انا انزلناه فی لیلة مباركة اناكنا منذرین» مخاصمه و مناظره كنید، زیرا این آیات مخصوص والیان امر امامت بعداز پیامبر اكرم(ص) است.

همچنین از رسول اكرم (ص) نقل شده است، كه به اصحابشان فرموده‌اند:

به شب قدر ایمان بیاورید، زیرا آن شب برای علی بن ابی‌طالب(ع) و یازده نفر از فرزندان او پس از من خواهد بود.
از آنچه كه نگارش یافت، استفاده می‌شود كه شب قدر تا قیامت باقی است و در هر شب قدر هم ولی امر و صاحب امری هست كه آن امر را دریافت دارد، كه در زمان ما صاحب آن امر صاحب بزرگوار ما حضرت حجة‌ بن الحسن المهدی، ارواحنا فدا، است و برای آن‌كه بهتر بدانیم كه لیلةالقدر بیانگر مقام شامخ ولایت اهل بیت(ع) و امامت آنان تا روز رستاخیز می‌باشد. حدیثی را هم كه در بخش فضیلت‌های حضرت فاطمة زهرا(س) است، ملاحظه می‌كنیم كه در آن به طور كنایه از آن بانوی عظیم القدر تعبیر به لیلةالقدر شده است و آن در تفسیر فرات بن ابراهیم از حضرت صادق(ع) نقل شده كه فرموده‌اند:

«ما قرآن را در شب قدر فرو فرستادیم»، «شب قدر» فاطمه و «قدر» خداست، پس كسی كه فاطمه(س) را آنگونه كه باید، بشناسد، شب قدر را درك كرده است.

و این اشاره به مقام ولایت آن بانوی معصوم (س) نیز دارد.

و از طرفی، همان‌گونه كه در شب قدر امر حق بر امام به حق فرود می‌آید، نزول‌گاه نور پاك امامان معصوم(ع) نیز وجود مقدس فاطمة زهرا(س) است؛ كه حقیقتاً هركس آن بانو را شناخت و به عظمت مقام فرزندان معصومش و همسر مظلوم و معصومش پی‌برد، شب قدر را درك كرده است.

امام مهدی در  آیینه روایات

و صفات و جزئیات زندگى آن مصلح جهانى، از پیامبر و سایر پیشوایان معصوم (ع)وارد شده است و علماى شیعه و سنى آن ها را در منابع معتبر خود آورده اند، بیرون از شمار است.

از این رو فقط فهرست قسمتى از آن ها را مى آوریم: 48 حدیث در مورد این كه حضرت مهدى (ع)نامش، نام مبارك پیامبر(ص)وكنیه اش، كنیه شریف پیامبر(ص؟ است نقل شده، 136 حدیث درباره این كه حضرت مهدى (ع)دوازدهمین امام و آخرین پیشوا است آمده، 214 حدیث در مورد این كه حضرتش دهمین فرزند امیرمؤمنان على ع است وارد شد192 حدیث در مورد این كه آن حضرت از فرزندان حضرت فاطمه  ع است ذكر شده، 308 حدیث در مورد این كه وى، نهمین فرزند امام حسین (ع)است بیان شد ، 185 حدیث در مورد این كه او، هشتمین فرزند امام سجاد است نقل شده، 103 حدیث در مورد این كه او هفتمین فرزند امام باقر(ع است آمده، 202 حدیث در مورد این كه او، ششمین فرزند امام صادق (ع)است وارد شده، 199 حدیث در مورد این كه او، پنجمین فرزند حضرت موسى بن جعفر(ع)است ییان شده، 95 حدیث در مورد آین كه او، چهارمین فرزند على بن موسى الرضا(ع)است آمده، 90 حدیث در مورد این كه او، سومین فرزند جوادالائمه (ع)است نقل شد. 90 حدیث در مورد اینكه او، دومین فرزند امام هادى (ع)است آمده، 293 حدیث در مورد این كه او فرزند بلافصل امام عسكرى (ع)نقل شده، 293 حدیث در باب ولادت با سعادت حضرتش آمده است، 14 حدیث درباره این كه آن حضرت، پنهانى متولد شده است بیان شده، 318 حدیث راجع به این كه عمر شریفش بسیار طولانى خواهد شد نقل شده است، 91 حدیث در مورد این كه مدَت زیادى از انظار غایب و پنهان خواهد بود آمده است، 10 حدیث در مورد این كه غیبت حضرتش به دو غیبت صغرى وكبرى تقسیم مى گردد ذكر شده است، 15 حدیث در مورد این كه آیین وى، همان آیین مبین اسلام وكتابش قرآن است آمد ه، 47 حدیث در مورد این كه وى جهانیان را به دین مبین اسلام دعوت مى نماید و در تمامى روى زمین حكومت واحد جهانى بر اساس قانون اسلام تشكیل مى دهد نقل شده، 123 حدیث درباره برقرارى عدالت اجتماعى در جهان توسط وى آمده است، 19 حدیث در مورد این كه وى زمین را از شرك وكفر پاك مى نماید آمده است، 7 حدیث در مورد این كه ایمان و امنیت واقعى در حكومت عادلانه اش حكمفرما خواهد گردید آمده است، 12 حدیث در مورد این كه اسلام، شرق و غرب جهان را فرا خواهدگرفت نقل شده است، 7 حدیث در مورد این كه بشر پیرو یك آیین خواهد گردید و همه در تحت لواى اسلام در خواهند آمد، نقل شده است، 7 حدیث در مورد این كه با شمشیر قیام خواهد كرد ذكر شده است، 5 حدیث در مورد این كه در دوران حكومت عدالت پیشه او، جهان آباد خواهد گردید و عقول مردمان كامل تر خواهد شد، نقل شده است، 23 حدیث در مورد این كه معجزات و امتیازات پیامبران در او جمع است و به دست تواناى حضرتش ظاهر مى گردد، نقل شده است، 7 حدیث در مورد این كه وقت ظهورش بر احدى از آحاد مردم معلوم نیست و هركس وقت تعیین مى كند دروغگوست آمده است، 25 حدیث در مورد این كه اصحاب خاص آن حضرت 313 نفرند و از اطراف و اكناف عالم به سرعت، به اندازه، یك چشم بر هم زدن نزدش جمع مى شوند نقل شده است، 29 حدیث در مورد این كه حضرت عیسى (ع)در نماز به وى اقتدا مى نماید، بیان شده است، 27 حدیث در مورد این كه منادى آسمانى حضرتش را به نام و نشان به جهانیان معرفى مى كن آمده است، و بالاخره 657 حدیث در مورد این كه براى ظهور مبارك آن حضرت علایم و نشانه هایى خواهد بودكه پیش از ظهور مباركش به وقوع خواهد پیوست، آمده است. (منتخب الاثر فصل دوم در ضمن 49 باب).نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 19 فروردین 1397 01:09 ب.ظ
It is suggested that if you're not carrying your liquid silver
jewelry, that you just store it properly
in an airtight plastic bag.
شنبه 18 فروردین 1397 07:01 ب.ظ
Have actually been taking little over a month.
سه شنبه 14 فروردین 1397 12:03 ب.ظ
It is because of everybody why these on line conversations like these
handle to have their ethics.
سه شنبه 14 فروردین 1397 09:00 ق.ظ
a noise or a loud bang then they're going to analyze,
very nearly yelling Hello Hello!......damn they is dead!!
سه شنبه 14 فروردین 1397 07:33 ق.ظ
Oh kid!
سه شنبه 14 فروردین 1397 02:59 ق.ظ
It is a excellent option to say to her those three words, ‘I really like you' in type to make her coronary
heart soften.
سه شنبه 14 فروردین 1397 02:41 ق.ظ
These are usually 18 to 20 inches long. These statement necklaces can have as many
as 3 to four snap charms.
سه شنبه 14 فروردین 1397 02:35 ق.ظ
Find out how in this article.
سه شنبه 14 فروردین 1397 02:32 ق.ظ
I have provided many pictures of bridal gold jewellery within the
form of gold bangles on this hub. Learn on to study..
سه شنبه 14 فروردین 1397 01:46 ق.ظ
Three others watched the premises in Green Street from 5pm the day prior
to this, while police believe one other two additionally acted as lookouts.
سه شنبه 14 فروردین 1397 12:40 ق.ظ
Have actually been taking little over a month.
دوشنبه 13 فروردین 1397 10:31 ب.ظ
Have actually been taking little over a month.
دوشنبه 13 فروردین 1397 01:32 ب.ظ
This really is a question of dedication.
دوشنبه 13 فروردین 1397 10:23 ق.ظ
Divide your week between IN as well as on so you do not forget to perform some
marketing and do not spend too much time regarding old web site.
دوشنبه 13 فروردین 1397 09:46 ق.ظ
Have been taking little over a month.
پنجشنبه 16 آذر 1396 08:10 ب.ظ
Why viewers still use to read news papers when in this technological world
everything is accessible on net?
شنبه 1 مهر 1396 05:58 ب.ظ
Heya i'm for the first time here. I found this board and I find It truly useful &
it helped me out much. I hope to give something back and help others like you
helped me.
شنبه 18 شهریور 1396 03:07 ق.ظ
Heya outstanding blog! Does running a blog such as this require a lot
of work? I've no understanding of computer
programming however I was hoping to start my own blog
in the near future. Anyway, if you have any ideas or tips for new blog owners please share.
I know this is off topic however I simply wanted to ask.
Thank you!
یکشنبه 15 مرداد 1396 07:41 ب.ظ
Howdy just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren't loading correctly.
I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it
in two different browsers and both show the same results.
یکشنبه 25 تیر 1396 05:19 ق.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering if you
knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with
something like this. Please let me know if you run into anything.

I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.
سه شنبه 6 تیر 1396 04:57 ق.ظ
Since the admin of this web page is working,
no question very quickly it will be well-known, due to its
quality contents.
سه شنبه 6 تیر 1396 03:25 ق.ظ
These are genuinely fantastic ideas in on the topic of blogging.
You have touched some nice points here. Any way keep up wrinting.
سه شنبه 2 خرداد 1396 05:09 ب.ظ
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning
this article and also the rest of the site is extremely good.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:12 ق.ظ
Hello, I want to subscribe for this weblog to take newest
updates, therefore where can i do it please help.
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 10:12 ب.ظ
Loving the info on this web site, you have
done great job on the blog posts.
پنجشنبه 31 فروردین 1396 06:54 ق.ظ
I constantly spent my half an hour to read this website's articles daily along with a mug of coffee.
جمعه 25 فروردین 1396 11:23 ق.ظ
I have been surfing online more than 2 hours today,
yet I never found any interesting article like yours.
It is pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did,
the net will be a lot more useful than ever before.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 10:26 ق.ظ
I'm truly enjoying the design and layout of your site. It's a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and
visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
Outstanding work!
چهارشنبه 23 فروردین 1396 05:45 ق.ظ
I was curious if you ever thought of changing the layout
of your site? Its very well written; I love what youve got
to say. But maybe you could a little more in the way of content
so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures.
Maybe you could space it out better?
جمعه 11 فروردین 1396 05:29 ق.ظ
Excellent article. I absolutely love this website. Keep it up!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

 
 
بالای صفحه
 
} Online User